Začiatkom tohto roka sa sprísnili trestné sadzby pre všetkých pokútnikov a iné osoby, ktoré sa sami vydávajú za odborníkov v rôznych oblastiach, hoci nemajú potrebnú kvalifikáciu. Ak niekto nie je lekár, ale praktizuje činnosti, ako keby lekár bol, hrozí mu až 3-ročný pobyt za mrežami. Ak popri tom spôsobí niekomu aj škodu, v závislosti od jej výšky sa trest môže zvýšiť až do hranice 8 rokov odňatia slobody.

Od 01.01.2019 hrozí osobám, ktoré poskytujú služby bez potrebnej zákonnej kvalifikácie, trest vo výške 6 mesiacov až 3 roky odňatia slobody. Neodporúčame vám preto pýtať si napríklad právne rady od neprávnikov. Nielenže vám môže byť ich rada zbytočná alebo vám môže poškodiť, ale zaplatíte za ňu aj človeku, ktorý pácha trestnú činnosť. To by mohlo priniesť neželané komplikácie aj vám samotným.

Viac podrobností nájdete v článku nižšie.

Od koho chceme dostávať odborné služby?

Asi sa zhodneme na tom, že ak sa chceme dať vyšetriť, mali by sme ísť za lekárom. Ak chceme daňové poradenstvo, pôjdeme za daňovým poradcom. Architekt nám zasa pripraví projektovú dokumentáciu pre nový dom a advokáta poprosíme o právnu pomoc, spísanie zmlúv alebo o zastupovanie pred súdom.

Predpokladáme, že nikomu rozumnému by nenapadlo spýtať sa lekára na daňovo-optimalizačné rady, od advokáta žiadať naprojektovanie svojho vysnívaného domu a od architekta žiadať operáciu očí. Napriek tomu, že predošlá veta znie absurdne, v praxi často krát vidíme, ako si ľudia pýtajú odborné rady od neodborníkov.

Naozaj chcú ľudia dostávať odborné rady, ktoré ovplyvnia ich majetok, osobný život a budúcnosť, od samozvaných „odborníkov“, ktorí sa v danej problematike v skutočnosti neorientujú? Ktorí nemajú dostatočné vzdelanie a skúsenosti, aby im správne poradili? Natíska sa jasná odpoveď, že takéto rady dostávať nechcú. Že chcú tú najlepšiu radu, akú môžu dostať. Ako sme už ale uviedli vyššie, skutočná prax nám prináša inú odpoveď. Ľudia si pokojne nechajú poradiť osobami, ktoré nemajú potrebné licencie, certifikáty a vzdelanie. Prečo to takto robia?

Právne služby a ich neodborné poskytovanie

My vidíme tento problém najmä v oblasti právnych služieb. Čo je právnou službou? Niekedy je náročné definovať jasnú hranicu a určiť, čo sa za právnu službu považuje a čo už nie. Môžeme však jednoznačne povedať, že právnou službou sa rozumie spísanie zmlúv, vyhotovenie právnych stanovísk obsahujúcich rôzne právne rady a odporúčania a zastupovanie osôb pred súdom alebo inými orgánmi.

Keďže je jasné, že právnou službou je spísanie zmlúv, prečo potom mnohí platia realitným kanceláriám za vypracovanie zmluvnej dokumentácie?

Realitná kancelária môže poskytovať služby ohľadom predaja nehnuteľnosti a vybavenia celej agendy. Ale vypracovanie zmlúv je čisto právnickou záležitosťou a nie je dôvod, aby zmluvy robil za odmenu niekto iný, než advokát. Realitná kancelária si podľa zákona nemôže za spísanie zmlúv pýtať od vás peniaze, no mnohé to aj tak robia.

Že vám realitná kancelária povedala, že oni majú svojho advokáta, ktorý zmluvy nachystá? Takýto advokát porušuje jednu zo svojich základných povinností – nebyť v konflikte záujmov. Inak povedané, advokát nemôže vyhotoviť jednu zmluvu naraz aj v prospech kupujúceho, aj v prospech predávajúceho. Veď záujmy oboch týchto strán sú protichodné. Predávajúci chce niesť čo najmenej zodpovednosti za predávanú nehnuteľnosť. Naopak, kupujúci chce mať čo najväčšiu istotu, že nekupuje „mačku vo vreci“. Ako si môžu byť ľudia istí, že realitná kancelária im pripraví zmluvy dostatočne chrániace práve ich práva? Nijako. Ale ľudia im aj tak radi za ich služby zaplatia.

Alebo eseročky, ktoré zakladajú ďalšie eseročky a urobia Vám rôzne zmeny v obchodnom registri. Takýchto subjektov je na našom trhu neúrekom. Avšak pri zápise eseročky alebo pri zapísaní akýchkoľvek zmien údajov o nej do obchodného registra sa koná pred súdom. Opäť tu ide o jednoznačnú právnu službu, ktorú za odmenu môže podľa zákona robiť len advokát. Napriek tomu si tisíce Slovákov pravidelne objednávajú služby od neznámych eseročiek. Nechajú si radšej založiť firmu neodbornou eseročkou za 150 EUR namiesto toho, aby si to dali urobiť advokátom za sumu o niečo vyššiu.

Tu sa zároveň dostávame k jadru problému a k odpovedi na otázku, prečo si nechávame radiť v odborných záležitostiach od neodborníkov. Kvôli úspore niekoľkých eur. Cena je zjavne pre veľkú väčšinu Slovákov všetkým. Vďaka niekoľkým ušetreným eurám neváhajú podporovať subjekty, ktoré nielenže porušujú zákon, ale aj vedome páchajú trestný čin.

Čo hrozí samozvaným „odborníkom“ za neoprávnené poskytovanie rád?

Realitné kancelárie predávajúce zmluvy a eseročky zakladajúce ďalšie eseročky sú len dva príklady z mnohých. Existujú aj mnohí ďalší, ktorí poskytujú právne poradenstvo neoprávnene. Ak príslušný subjekt (spoločnosť alebo konkrétnu osobu) nenájdete v zozname advokátov vedenom Slovenskou advokátskou komorou (www.sak.sk) alebo ak nejde o notársky úrad, je vysoko pravdepodobné, že právnu radu dostávate nelegálne. Takýto samozvaný právny „odborník“ (pokútnik) pácha trestný čin zvaný neoprávnené podnikanie. Čo mu hrozí? Od začiatku tohto roka platí, že akákoľvek osoba, ktorá poskytne služby bez potrebnej kvalifikácie vyžadovanej zákonom, môže byť potrestaná na 6 mesiacov až 3 roky odňatia slobody.

Uvidíme, ako si policajti poradia s takýmito samozvanými „odborníkmi“. Doteraz sa im veľmi nechcelo ich trestne stíhať. Spoliehať sa na policajtov ale nemusíme. Ak sa my všetci sami rozhodneme dodržiavať zákony a pýtať si rady od osôb, ktoré majú na to potrebnú kvalifikáciu, samozvaní „odborníci“ zaniknú a policajti nebudú musieť nič riešiť.

Je len na nás, v akej krajine chceme žiť. Ak sami podporujeme nezákonnosť vďaka úspore niekoľkých eur, nečakajme v nej zlepšenie. Ak ale chceme, aby pravidlá platili skutočne pre každého, začnime ich dodržiavať najskôr sami. Preto my napríklad nikdy nebudeme jazdiť nelegálnym UBER-om, keď iné subjekty dokážu poskytovať taxikárske služby plne v súlade so zákonom a stále za veľmi slušné ceny. Nie sme totiž ochotní vzdať sa nášho zmyslu pre dodržiavanie zákonov za pár ušetrených eur. Vy áno?

Print Friendly, PDF & Email

Nechajte si poradiť:

Potrebujete skutočne kvalifikovanú právnu radu? Od nás ju dostanete a veľmi radi vám pomôžeme. Obráťte sa na nás cez Online poradňu.

Klientska zóna

Už ste členom našej Klientskej zóny? Nie? To nás mrzí. Členov našej Klientskej zóny pravidelne informujeme, keď na našom webe publikujeme nový článok, uvedieme novú právnu službu alebo inú významnú novinku. Zasielame im tiež stručné právne upozornenia na dôležitú novú legislatívu. Neprichádzajte o tieto informácie. Vstúpte aj vy zadarmo do Klientskej zóny:

Viac informácií o Klientskej zóne nájdete TU.